Girls Track & Field

#ADS

Attitude Determines Success

CONGRATS to the 2018 Girls Track & Field Team!

2018 Lady Maroons Invitational, 2nd Place

2018 City Champions

2018 Southwestern Conference Champions

2018 IHSA Sectional Champions

2018 St. Clair County Champions

2018 Collinsville Invitational Champions

2018 Season

DAY DATE OPPONENT LOCATION TIME
Friday Mar. 02 @ SIU-C Indoor SIU-C Indoor 3:00PM
Saturday Mar. 10 @ Eastern Illinois Indoor: Bus w East Charleston High School 1:30PM
Friday Mar. 23 @ Southwest Illinois Relays Edwardsville High School 3:30PM
Wednesday Mar. 28 @ O’Fallon and Granite City Granite City High School 4:00PM
Friday Mar. 30 Lady Maroon Invitational BW Track 12:00PM
Monday Apr. 02 @ Alton Frosh/Soph Invite Alton Frosh/Soph Invite 4:00PM
Friday Apr. 06 @ Triad Invitational Triad High School 4:00PM
Tuesday Apr. 10 @ Freeburg Invitational Freeburg High School 4:00PM
Wednesday Apr. 11 @ Tiger Relays F/S Only Edwardsville High School 3:30PM
Friday Apr. 13 @ O’FALLON INVITATIONAL O’FALLON INVITATIONAL 4:00PM
Wednesday Apr. 18 @ Belleville City Meet Belleville East H S 4:00PM
Friday Apr. 20 @ Tiger Relays (Varsity) Edwardsville High School 4:00PM
Wednesday Apr. 25 @ ST. CLAIR COUNTY MEET E. St. Louis – Clyde C. Jordan Stadium 4:00PM
Friday Apr. 27 @ Collinsville Invitational Collinsville High School 4:00PM
Wednesday May. 02 @ SW Conference Collinsville High School 4:00PM
Thursday May. 10 @ IHSA Sectional
Field Events: 3:45pm
Running Events: 4:45pm
Danville High School 3:45/4:45PM
Friday May. 18 @ IHSA State Finals IHSA State Finals TBA

Printer Friendly Schedule*

*Updated 3/5/18. Printable schedules may not reflect recent schedule changes/cancellations.

2018 Roster

FRESHMEN SOPHOMORES
Burgess, Tamia
Divine, Kenyatta
Kent, Grace
Kent, Lily
Lawson, Antoneisha
Nixon, Asia
Searcy, Laila
Wangelin, Haley
Arreola, Jennifer
Cookwood, Le’Onjanae
Coughlin, Jessica
Doerr, Elle
Edwards, Trenidy
Harlen, Jamitionna
Ivy, Aayliah
Jones, Sophia
Meitzenheimer, Da’Nell
Nixon, Endia
Spraggins, Daiz’Jona
Suggs, Taylor
Thomas, Tytesha
JUNIORS SENIORS
Brown, Demi
Johnson, N’dia
Jones, TyKiaza
Kokotovich, Kayla
McMillian, Kiyarah
Moore, Daja
Searcy, Kelvi
Steen, Haley
Stephens, Kahijae
Stepney, La’Qwasia
Willis, Aliya
Bell, Kayla
Brown, Alexis
Davis, Teonna
Frakes, Alyssa
Green, Kristion
Jones, Hana
Jones, Jada
McGee, Abria
Walker, Brittney

Girls Track & Field School Records

Event Name Time/Dist Year
100 M DASH YOLANDA SUGGS 11.94 2008
200 M DASH YOLANDA SUGGS 24.53 2009
400 M DASH YOLANDA SUGGS 55.01 2009
800 M RUN JESSICA ORANIKA 2:17.38 2010
1600 M RUN DEBBIE ESCHMAN 5:13.34 1981
3200 M RUN DEBBIE ESCHMAN 11:09.84 1981
100 M HH JASMINE BERRY 14.10 2014
300 M IH JASMINE BERRY 43.70 2014
400 M RELAY ASHLEY WILSON
YOLANDA SUGGS
KAYLA BROWN
CHALSEA EWING
46.92 2009
800 M RELAY ASHLEY WILSON
ALAYA STEWART
KAYLA BROWN
CHALSEA EWING
1:41.12 2009
1600 M RELAY JASMINE BERRY
TATYANA LEWIS
CAMELIA NICHOLSON
NI’JIA MCNAMEE
3:50.19 2013
3200 M RELAY CANDICE BROOKS-HILL
SAMMIE GROVE
TANIA MCMATH
JESSICA ORANIKA
9:58.24 2010
TRIPLE JUMP BRITTNEY WALKER 38’4” 2017
LONG JUMP CLAUDETTE DAY 19’0” 2012
HIGH JUMP CHRISTINE ARCHIBALD 5’10” 2001
SHOT PUT DANIELLE LAWRY 45’0¾” 1999
DISCUS STEPHANIE SMITH 141’4” 2004
POLE VAULT KAILEY ACKERMANN 11’0” 2011

*ALL TIMES HAVE BEEN CONVERTED TO FAT TIMES

Lady Maroon Invitational Meet Records

Event Name School Time/Dist Year
SHOT PUT EMMONNIE HENDERSON EDWARDSVILLE 45’2” 2013
DISCUS EMMONNIE HENDERSON EDWARDSVILLE 158’8” 2013
HIGH JUMP ELAINE PATTEN
KELSEY SHANNON
O’FALLON
BELLEVILLE WEST
5’6” 2008
2013
LONG JUMP CLAUDETTE DAY BELLEVILLE WEST 18’1” 2013
POLE VAULT CLAIRE BUCK TRIAD 12’0” 2014
TRIPLE JUMP DABRIELLE FRANKLIN O’FALLON 37’ 8½” 2007
4 X 800 M RELAY SAM LAPP
KELEKOR MOBLEY
TAYLOR KLINGELHOEFER
TAMI CARDENAS
O’FALLON 9:47.24 2012
4 X 100 M RELAY KRISTYON TOLLIVER
TATYANA LEWIS
CAMELIA NICHOLSON
ABREA HOPSON
BELLEVILLE WEST 48.64 2012
3200 M RUN MARGO RICHARDSON MT. VERNON 11:09.30 2009
100 M HURDLES CHARAY SAVAGE BELLEVILLE EAST 15.0 2007
100 M DASH YOLANDA SUGGS BELLEVILLE WEST 12.0 2007
800 M RUN JESSICA ORANIKA BELLEVILLE WEST 2:20.46 2011
4 X 200 M RELAY TASHIA McCLENTON
JAYDA HILL
CHYAH McINTOSH
ALEAHA JONES
O’FALLON 1:45.14 2013
400 M DASH JESSICA LENOIR ALTON 57.60 2009
300 M HURDLES JASMINE BERRY BELLEVILLE WESt 45.65 2012
1600 M RUN MARGO RICHARDSON MT.VERNON 5:12.3 2009
200 M DASH YOLANDA SUGGS BELLEVILLE WEST 25.20 2007
F/S 4 X 400 M RELAY HALEY HORTON
ERIN CAQIN
TARINA ROOK
SYDNEE WILLIAMS
O’FALLON 4:22.5 2009
4 X 400 M RELAY CLAUDETTE DAY
CANDICE BROOKS-HILL
JASMINE BERRY
JESSICA ORANIKA
BELLEVILLE WEST 4:05.52 2011

Current College Athletes from West

Name Graduate School
YOLANDA SUGGS 2009 UNIVERSITY OF TEXAS, EL PASO
JASMINE BERRY 2014 UNIVERSITY OF ILLINOIS
KELSEY SHANNON 2014 NEW MEXICO JUNIOR COLLEGE
NI’JIA McNAMEE 2015 NEW MEXICO JUNIOR COLLEGE
Share this article with friends